Sandvik Coromant CXS-07T098-20-7240R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Next
Sandvik Coromant CXS-06T098-20-6230L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-06T098-20-6230L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
R 993,60
inc. vat
In stock
SKU
5726690
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 62.25mm |
| WT - Weight Of Item | 39g |
| OAL - Overall Length | 68.31mm |
| OHX - Maximum Overhang | 43mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 98deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 17deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 7.2mm |
| WF - Functional Width | 3.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LU - Usable Length | 40mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.5mm |
| WB - Body Width | 6.25mm |
| ORDCODE | CXS-07T098-20-7240L 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F7000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-17 07:04:00.000 |
| Hand | L |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-032T16-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-025A20-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 5 822,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-032A25-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-025T12-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 5 822,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-140Q40-20M CoroMill™ 200 face milling cutterR 21 337,10 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-032A25-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 270,95 inc. vat
Write Your Own Review