Sandvik Coromant CXS-06TH28WH-6215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant MB-07TH050MM-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for thread turning
Previous
Sandvik Coromant MB-07TH050MM-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for thread turning
Previous
R 754,40
inc. vat
In stock
SKU
5726712
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 52.25mm |
| WT - Weight Of Item | 28g |
| OAL - Overall Length | 56.85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 7.2mm |
| WF - Functional Width | 3.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 53.35mm |
| LU - Usable Length | 16.9mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 1.75mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 3.54mm |
| HB - Thread Height Difference | 1.79mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.96mm |
| WB - Body Width | 4.55mm |
| TP - Thread Pitch | 3mm |
| ORDCODE | CXS-07TH300TR-7230R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F7000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-07-04 07:04:00.000 |
| STDNO - Standard Number | DIN 103-1977 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | TP30 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 7 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NT - Tooth Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 870-1700-17L20-10 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 525,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-1700-17LX075-10 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 525,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-1800-18L20-10 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 525,95 inc. vat
Write Your Own Review