Sandvik Coromant CXS-1010-06L Rectangular shank to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant C3-LC2085-4038M Rectangular shank to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
Sandvik Coromant C3-LC2085-4038M Rectangular shank to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
R 5 686,75
inc. vat
Out of stock
SKU
5726823
Rectangular shank to CoroTurn® XS adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroTurn® XS adaptor
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 89mm |
| TQ - Torque | 7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.186kg |
| OAL - Overall Length | 99mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 29mm |
| WF - Functional Width | 23mm |
| HF - Functional Height | 10mm |
| H - Shank Height | 10mm |
| LPR - Protruding Length | 99mm |
| B - Shank Width | 10mm |
| OAH - Overall Height | 16mm |
| OAW - Overall Width | 48mm |
| ORDCODE | CXS-1010-05R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1010_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMA_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 01:24:00.000 |
| Hand | R |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | M 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review