Sandvik Coromant CXS-2020-05FN Rectangular shank to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant CXS-1616-07FN Rectangular shank to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
Sandvik Coromant CXS-1616-07FN Rectangular shank to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
R 2 843,95
inc. vat
In stock
SKU
6074977
Rectangular shank to CoroTurn® XS adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroTurn® XS adaptor
| DCON - Connection Diameter | 4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.423kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 19mm |
| LSC - Clamping Length | 14.4mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 19mm |
| WF - Functional Width | 10mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| LPR - Protruding Length | 125mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| OAH - Overall Height | 29mm |
| ORDCODE | CXS-2020-04FN |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMA_F4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 01:42:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review