Sandvik Coromant CXS-A22-05 Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant CXS-A22-04-04 Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS double-ended adaptor
Previous
Sandvik Coromant CXS-A22-04-04 Cylindrical shank with flat to CoroTurn™ XS double-ended adaptor
Previous
R 4 042,25
inc. vat
In stock
SKU
5726538
Cylindrical shank with flat to CoroTurn® XS double-ended adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank with flat to CoroTurn® XS double-ended adaptor
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140mm |
| BD - Body Diameter | 22mm |
| LB - Body Length | 140mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.379kg |
| OAL - Overall Length | 140mm |
| OHX - Maximum Overhang | 15mm |
| LSC - Clamping Length | 125mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 15mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 140mm |
| OAH - Overall Height | 22mm |
| ORDCODE | CXS-A22-04-06 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLM05_G2200_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-09 15:04:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SCLCL 083C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SCACR 1616K 09-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review