Sandvik Coromant DCET 07 02 00-UM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGT 07 02 04-UM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGT 07 02 04-UM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 218,50
inc. vat
In stock
SKU
5730456
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.9519mm |
| L - Cutting Edge Length | 7.7519mm |
| ORDCODE | DCGT 07 02 08-UM H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:19:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC0702_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNGA160412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 930,20 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060408S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 034,85 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 636,95 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060404S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 636,95 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060404S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 3 034,85 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 930,20 inc. vat
Write Your Own Review