Sandvik Coromant DCGW11T304T01020F 7525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGW070204S01030F 7525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGW070204S01030F 7525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 137,35
inc. vat
In stock
SKU
5965424
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | DCGW11T302T01020F 7525 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:36:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 7525 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-038MN32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 392,20 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051MN32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 954,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 954,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216F-13 30 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 292,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat
Write Your Own Review