Sandvik Coromant DCET 11 T3 02-UM 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCET 11 T3 02-UM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCET 11 T3 02-UM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 266,80
inc. vat
In stock
SKU
5730465
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.4279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCGX 11 T3 02-AL H10 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:19:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | H10 |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.14-16 070 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 5 839,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.01-40 040 Coromant Capto™ extension adaptorR 5 617,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.02-32 070A Coromant Capto™ reduction adaptorR 5 362,45 inc. vat
Write Your Own Review