Sandvik Coromant RCGX 10 T3 M0-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGX 11 T3 04-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGX 11 T3 04-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 332,35
inc. vat
In stock
SKU
6075404
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCGX 11 T3 08-AL 1105 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:43:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-IB40-S-06-068 BIG-PLUS ISO to CoroChuckâ„¢ 930R 11 511,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-IB40-S-08-068 BIG-PLUS ISO to CoroChuckâ„¢ 930R 11 511,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB40-S-10-080 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 13 468,80 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB40-S-08-075 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 13 468,80 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB40-S-06-075 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 13 468,80 inc. vat
Write Your Own Review