Sandvik Coromant DNMG 15 06 08-MR 2015 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCMT 07 02 04-UM 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCMT 07 02 04-UM 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 147,20
inc. vat
In stock
SKU
5731003
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 7.3519mm |
| L - Cutting Edge Length | 7.7519mm |
| ORDCODE | DCMT 07 02 04-UM 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:39:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC0702_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review