Sandvik Coromant DCMT 11 T3 08-PMC 4325 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 09 T3 08-PMC 4325 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 09 T3 08-PMC 4325 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 228,85
inc. vat
In stock
SKU
6198237
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.2279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCMT 11 T3 04-PMC 4325 |
| CHANGEDATE | 2022-01-01 01:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 4325 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PMC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-231 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 641,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-188 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 14 389,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-138 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 137,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-06-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-12-107 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 14 389,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-151 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 763,20 inc. vat
Write Your Own Review