Sandvik Coromant DCET 07 02 01-UM 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCET 07 02 01-UM 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCET 07 02 01-UM 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
5730500
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCMT 11 T3 08-MM 1115 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:20:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DDJNR-35060-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNR-35060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNL-35060-15-2 T-Max™ cutting unit for turningR 5 463,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DCRNR-27060-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDJNL-35060-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review