Sandvik Coromant DNMG 11 04 04-PF 1515 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCMT 11 T3 08-PM 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCMT 11 T3 08-PM 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 2 359,80
inc. vat
In stock
SKU
5730902
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.005kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 4.1mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCMW11T304FP CD10 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | CD10 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | FP |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R365-063Q22-S15M CoroMill™ 365 face milling cutterR 9 572,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R365-080Q27-S15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 12 837,45 inc. vat
Write Your Own Review