Sandvik Coromant TCMW090204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCMW11T304FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCMW11T304FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 2 359,80
inc. vat
In stock
SKU
6257235
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.004kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCMW11T308FP CD05 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:54:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | CD05 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | FP |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review