Sandvik Coromant RCMT 08 03 M0 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCMX 11 T3 08-WF 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCMX 11 T3 08-WF 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 249,55
inc. vat
In stock
SKU
6868265
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.005kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 93deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| ORDCODE | DCMX 11 T3 08-WM 3225 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:40:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-BB40-P-08-095 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 14 945,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB40-P-10-105 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 14 945,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-IB40-P-10-098 BIG-PLUS ISO to CoroChuckâ„¢ 930R 14 945,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB40-P-10-145 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 15 692,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-IB40-P-08-088 BIG-PLUS ISO to CoroChuckâ„¢ 930R 14 945,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-BB30-S-20-088 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930R 10 752,50 inc. vat
Write Your Own Review