Sandvik Coromant VNGA160408S02035A 7015 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNGA150408S02035A 7015 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNGA150408S02035A 7015 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 2 340,25
inc. vat
In stock
SKU
6155475
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 11.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.5038mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 35deg |
| ORDCODE | DNGA150412S02035A 7015 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1504_1 |
| Grade | 7015 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-016O19L-08L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 131,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-51 07 M-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 728,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-013O16L-07L CoroMill™ 300 face milling cutterR 3 914,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-019M25-10L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 349,30 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-016M19-08L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 131,95 inc. vat
Write Your Own Review