Sandvik Coromant DNMG 11 04 12-MM 2025 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCMX 11 T3 04-WM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCMX 11 T3 04-WM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 223,10
inc. vat
In stock
SKU
5731398
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DNMG 11 04 08-QM 235 |
| CHANGEDATE | 2022-03-08 16:12:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1104_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TR-V13JBL 10C-S CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-V13JBL 1616K-S CoroTurn™ TR shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review