Sandvik Coromant DNMG 15 04 04-XM GC15 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNMG 15 04 04-XF GC15 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 15 04 04-XF GC15 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 294,40
inc. vat
In stock
SKU
6136004
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.1038mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.5038mm |
| ORDCODE | DNMG 15 04 04-XF GC30 |
| CHANGEDATE | 2022-03-11 16:04:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1504_1 |
| Grade | GC30 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | XF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1750C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3100L40-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1850L25-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 491,10 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000L32-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1800C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1850C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat
Write Your Own Review