Sandvik Coromant DNMG 15 04 08-XF GC30 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNMG 15 04 04-XM GC30 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 15 04 04-XM GC30 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 294,40
inc. vat
In stock
SKU
6136007
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.012kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 14.7038mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.5038mm |
| ORDCODE | DNMG 15 04 08-XF GC15 |
| CHANGEDATE | 2022-03-14 15:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1504_1 |
| Grade | GC15 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | XF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-076C6-25M CoroMill™ 300 face milling cutterR 11 004,35 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-125J38-S15M CoroMill™ 365 face milling cutterR 17 454,70 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-127R38-S15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 20 608,00 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-102R38-S15M CoroMill™ 365 face milling cutterR 12 950,15 inc. vat
Write Your Own Review