Sandvik Coromant DNMG 15 06 04-MF 235 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNMG 11 04 08-KM 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 11 04 08-KM 3005 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 292,10
inc. vat
In stock
SKU
5731911
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 15.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.1038mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.5038mm |
| ORDCODE | DNMG 15 06 04-MF 2025 |
| CHANGEDATE | 2022-03-17 11:15:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1506_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-038MN32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 392,20 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051MN32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 954,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 954,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-051R19-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216F-13 30 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 292,60 inc. vat
Write Your Own Review