Sandvik Coromant DSBNL 2525M 12 T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant DRSNR 4040S 25 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant DRSNR 4040S 25 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 1 716,95
inc. vat
In stock
SKU
5733705
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 3.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 375g |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 34.2mm |
| LSC - Clamping Length | 90.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 75deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 10deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 17mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | DSBNL 2020K 12 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:22:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_SN1204_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | SNMG 12 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1750LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1750P38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1750LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1312LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1562LX38-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 488,35 inc. vat
Write Your Own Review