Sandvik Coromant DSRNL 16 4DM1 T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant DSRNL 20 6DM1 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant DSRNL 20 6DM1 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 3 259,10
inc. vat
Out of stock
SKU
5732224
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 6.4Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.64kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 46.482mm |
| LSC - Clamping Length | 105.918mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 75deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 10deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 43.1038mm |
| HF - Functional Height | 38.1mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 1.190625mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| H - Shank Height | 38.1mm |
| B - Shank Width | 38.1mm |
| ORDCODE | DSRNL 24 6D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2424_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-07 01:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_SN1906_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | SNMG 19 06 12 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.19-20 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 698,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.20-12 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 920,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.20-15 065 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 920,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.19-18 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 698,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.20-19 065A Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 920,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.19-16 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 698,10 inc. vat
Write Your Own Review