Sandvik Coromant DSDNN 3232P 12 T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant DTGNR 10 3A T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant DTGNR 10 3A T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 1 716,95
inc. vat
In stock
SKU
5733052
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 114.3mm |
| TQ - Torque | 1.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.318kg |
| OAL - Overall Length | 114.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 24.638mm |
| LSC - Clamping Length | 89.662mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 25.4mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| ORDCODE | DTGNR 12 3B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:01:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_TN1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | TNMG 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-052C5-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 10 301,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10M CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 117,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-020A25-12H CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 239,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10H CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 613,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-052C5-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 11 022,75 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 932,70 inc. vat
Write Your Own Review