Sandvik Coromant E10R-SDUPR 2-R CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant E10M-SDUPR 07-ER CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant E10M-SDUPR 07-ER CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Previous
R 3 479,90
inc. vat
In stock
SKU
5731620
CoroTurn® 111 solid carbide boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 solid carbide boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6.35mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.6mm |
| BD - Body Diameter | 6.35mm |
| TQ - Torque | 0.6Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.022kg |
| OAL - Overall Length | 101.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 38.1mm |
| LSC - Clamping Length | 86.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 8.5mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 14.8514mm |
| WF - Functional Width | 3.9624mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -9deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 3.96875mm |
| RE - Corner Radius | 0.198437mm |
| Insert Thickness | 1.905mm |
| ORDCODE | E04H-STFPR 1.2-R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 14:57:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_TP06T1_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | TPMT 06 T1 02 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review