Sandvik Coromant E06M-SDUPR 2-E CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant E06M-SDUCL 2 CoroTurn™ 107 solid carbide boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant E06M-SDUCL 2 CoroTurn™ 107 solid carbide boring bar for turning
Previous
R 5 231,35
inc. vat
In stock
SKU
5734202
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.525mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| BD - Body Diameter | 9.525mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.069kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.15mm |
| LSC - Clamping Length | 128.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 15.2mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23.8125mm |
| WF - Functional Width | 9.525mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| H - Shank Height | 9.13mm |
| ORDCODE | E06M-SDUCR 2 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_R3750_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:24:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DC0702_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DCMT 07 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A725-127R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 22 482,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A425-102R38-17H CoroMill™ 425 face milling cutterR 30 494,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A425-203R63-17H CoroMill™ 425 face milling cutterR 62 419,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-152R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 29 008,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-102R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 20 559,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-152R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 027,85 inc. vat
Write Your Own Review