Sandvik Coromant E10R-SDUCL 2 CoroTurn™ 107 solid carbide boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant E05K-SCLPR 2-R CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant E05K-SCLPR 2-R CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Previous
R 8 920,55
inc. vat
In stock
SKU
5731583
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.875mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 203.2mm |
| BD - Body Diameter | 15.875mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.259kg |
| OAL - Overall Length | 203.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95.25mm |
| LSC - Clamping Length | 163.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 19.6mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 39.6875mm |
| WF - Functional Width | 10.3124mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -5.34deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| H - Shank Height | 15.48mm |
| ORDCODE | E10R-SCLCR 2 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_R6250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CC0602_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CCMT 06 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1187LX31-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1625LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1312P38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1625LX38-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 488,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1625P38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 790,45 inc. vat
Write Your Own Review