Sandvik Coromant E03H-SWLPL 1.2-R CoroTurn™ 111 solid carbide boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant E16T-SCLCL 3 CoroTurn™ 107 solid carbide boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant E16T-SCLCL 3 CoroTurn™ 107 solid carbide boring bar for turning
Previous
R 14 064,50
inc. vat
In stock
SKU
5731466
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 solid carbide boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 304.8mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.985kg |
| OAL - Overall Length | 304.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 152.4mm |
| LSC - Clamping Length | 241.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 30.5mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 63.5mm |
| WF - Functional Width | 16.256mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -3.834deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| ORDCODE | E16T-SCLCR 3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CC09T3_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CCMT 09 T3 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant STJCL 1010K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant STGCR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant STGCR 2525M 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant STGCR 1010E 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant STGCR 2020K 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat
Write Your Own Review