Sandvik Coromant EH12-A12-SH-110 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant IB50-QC-C6-115 BIG-PLUS ISO to Coromant Capto™ adaptor with Quick change
Previous
Sandvik Coromant IB50-QC-C6-115 BIG-PLUS ISO to Coromant Capto™ adaptor with Quick change
Previous
R 10 452,35
inc. vat
In stock
SKU
6970356
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 10mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 12Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 260001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.17kg |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 59mm |
| LSC - Clamping Length | 79mm |
| ORDCODE | EH10-A10-SH-100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 5 |
| CHANGEDATE | 2022-05-13 13:39:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review