Sandvik Coromant EH10-A09.7-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant EH12-A16-CE-165 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant EH12-A16-CE-165 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 11 436,75
inc. vat
In stock
SKU
6854900
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 165mm |
| BD - Body Diameter | 20mm |
| LB - Body Length | 165mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 30Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 270001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.776kg |
| OAL - Overall Length | 165mm |
| OHX - Maximum Overhang | 114mm |
| LSC - Clamping Length | 138.7mm |
| OHN - Minimum Overhang | 26.3mm |
| ORDCODE | EH16-A20-CE-165 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 12:10:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-019M25-10L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 349,30 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-51 07 M-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 728,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-013O16L-07L CoroMill™ 300 face milling cutterR 3 914,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-016O19L-08L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 131,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-016M19-08L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 131,95 inc. vat
Write Your Own Review