Sandvik Coromant AEH10-A10-SH-100 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant EH20-A20-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant EH20-A20-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 14 510,70
inc. vat
In stock
SKU
6970400
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 24.1mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 185mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 185mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 65Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 160001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.58kg |
| OAL - Overall Length | 185mm |
| OHX - Maximum Overhang | 128mm |
| LSC - Clamping Length | 119mm |
| ORDCODE | EH25-A25-SH-185 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 5 |
| CHANGEDATE | 2022-05-30 06:21:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C3-MWLNL-22040-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-PDJNL-22045-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-PDJNR-22045-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-MWLNR-22040-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review