Major Tech 50W Slimline LED Floodlight (SMD) 4000k NW - LFW-50NWS
Special Price R 1 255,28 inc. vat Regular Price R 1 321,35 inc. vat
In stock
SKU
MajLFW-50NWS
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
This product is perfect for Driveways, Gardens Billboards, Parking lots and highlighting focal features. The premium quality aluminium body which is incredibly corrosion resistant makes it easy to maintain and clean. The glass cover is 4mm strengthened clear glass which is fully waterproof and resistant to all environmental factors. The light source inside is made up from multiple high power SMD LED’s which are directly connected with the aluminium shell. The design ensures very low heat emissions and has a much longer lifespan.
Additional information
CRI
≥70
Detection
None
Frequency
50 – 60Hz
Beam Angle
120°
Colour Temperature
4000K
IP Grade
IP65
LED Lumen
3500lm
LED Power
50w
LED Type
SMD LED
Power factor
>0.9
Power Supply
AC200 – 240V
Rated Life Hrs
30 000 HRS
Weight
1.96Kg
Dimensions
295mm (L) x 270mm (W) x 48mm (D)
  • Natural White (4000K)
  • 360° Rotation
  • 120° Beam Angle
  • SMD LED
  • Corrosion Resistance
  • 3500 Lumens
  • IP65
More from Major Tech
Write Your Own Review
Write a ReviewMajor Tech 50W Slimline LED Floodlight (SMD) 4000k NW - LFW-50NWS