Sandvik Coromant HDGR-45-590 CoroCut™ 1-2 blade for parting
Next
Sandvik Coromant LG123K032-16CM CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
Sandvik Coromant LG123K032-16CM CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
R 4 474,65
inc. vat
In stock
SKU
5733151
CoroCut® 1-2 blade for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 blade for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 257.556mm |
| WT - Weight Of Item | 1.16kg |
| OAL - Overall Length | 257.556mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100.08mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 48mm |
| WF - Functional Width | 11.735mm |
| HF - Functional Height | 45mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 7.5mm |
| H - Shank Height | 52.5mm |
| CW - Cutting Width | 14.986mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 100.08mm |
| ORDCODE | HDGL-45-590 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_PMC012_C045R_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:01:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CBHDG_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | HDG-590047 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 59 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCR 082C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1616H 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review