Sandvik Coromant KNMX 16 04 05 L-71 2025 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant KNMX 16 04 05 R-71 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant KNMX 16 04 05 R-71 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
R 278,30
inc. vat
In stock
SKU
5734226
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.011kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.5mm |
| W1 - Insert Width | 9.525mm |
| ORDCODE | KNMX 16 04 10 L-71 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:00:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | K |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_KN1604L_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 71 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review