Sandvik Coromant KNUX 16 04 05R11 H13A T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNMG 15 04 08-MR 2035 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 15 04 08-MR 2035 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 284,05
inc. vat
In stock
SKU
5732910
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.5mm |
| W1 - Insert Width | 9.525mm |
| ORDCODE | KNUX 16 04 05L11 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-02-17 11:04:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | K |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_KN1604L_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 11 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-TLE-OK60A-DT Manual clamping unit for Okuma machinesR 44 997,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TLE-BT65A Manual clamping unit for BMT turretsR 24 457,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TLE-OK60A Manual clamping unit for Okuma machinesR 28 131,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TLE-OK60A-YT Manual clamping unit for Okuma machinesR 49 498,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DNI-OK60A-I Driven tool holder for Okuma machinesR 112 604,55 inc. vat
Write Your Own Review