Sandvik Coromant L123D2-0150-1501-CS 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Next
Sandvik Coromant L151.2-300 05-5E 1125 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
Sandvik Coromant L151.2-300 05-5E 1125 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
R 577,30
inc. vat
In stock
SKU
5734836
CoroCut® 1-2 insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.2g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| Insert Thickness | 4.1mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.1mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.1mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 13.4mm |
| PSIRL - Major Left Hand Cutting Edge Angle | 10deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| ORDCODE | L123D2-0150-1001-CS 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:03:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | D |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCD2_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SCLCR 0808K 06-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SCLCR 082C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SCLCR 083C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SCLCR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SCLCR 1010E 06 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review