Sandvik Coromant L123J2-0500-0504-CR 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Next
Sandvik Coromant L123J2-0500-0502-CM 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Previous
Sandvik Coromant L123J2-0500-0502-CM 1125 CoroCut™ 1-2 insert for parting
Previous
R 522,10
inc. vat
In stock
SKU
5734085
CoroCut® 1-2 insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.1mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.2mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.2mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 24.1mm |
| PSIRL - Major Left Hand Cutting Edge Angle | 5deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 24.75mm |
| ORDCODE | L123J2-0500-0502-CM 2135 |
| CHANGEDATE | 2022-09-07 11:49:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCJ2_1 |
| Grade | 2135 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA120408S01520FWH 7135 T-Max™ P insert for turningR 1 283,40 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S01530F 7135 T-Max™ P insert for turningR 1 116,65 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120404S01530F 7135 T-Max™ P insert for turningR 1 116,65 inc. vat
Write Your Own Review