Sandvik Coromant L170.5-4025M-16 T-Max™ shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant L171.35-4025-15 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant L171.35-4025-15 T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 2 623,15
inc. vat
In stock
SKU
5734924
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 225mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.77kg |
| OAL - Overall Length | 225mm |
| OHX - Maximum Overhang | 38mm |
| LSC - Clamping Length | 187mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 35mm |
| HF - Functional Height | 50mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| H - Shank Height | 50mm |
| B - Shank Width | 32mm |
| ORDCODE | L171.35-5032-15 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A5032_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-07 01:20:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DN1506_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | DNMG 15 06 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A16R-SCLCL 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16K-SDXCR 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16K-SRDDN 08-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review