Sandvik Coromant QS-RF123D08-1616B CoroCut™ 1-2 QS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RF123F067-10B-S CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant RF123F067-10B-S CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 406,95
inc. vat
In stock
SKU
5918490
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 2.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.3kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 28.618mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 15.875mm |
| HF - Functional Height | 15.875mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 15.875mm |
| CW - Cutting Width | 2.5mm |
| B - Shank Width | 15.875mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 17.018mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 34.036mm |
| ORDCODE | LF123F067-10B-S |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:37:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCF2_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123F2-0250-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | F |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review