Sandvik Coromant LF123H100-16B-132BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Next
Sandvik Coromant LF123J100-16B-085BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123J100-16B-085BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
R 2 674,90
inc. vat
In stock
SKU
5732569
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.715kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 31.9278mm |
| LSC - Clamping Length | 120.4722mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 26.3906mm |
| HF - Functional Height | 25.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 25.4mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 25.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 11.94mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 40mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 44mm |
| ORDCODE | LF123G047-16B-034B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:18:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCG2_7 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123G2-0300-0003-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review