Sandvik Coromant LF123G087-16D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant LF123F067-16D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123F067-16D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 512,75
inc. vat
In stock
SKU
5856807
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.322kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22.352mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 19.65mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 22.098mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 44.2mm |
| ORDCODE | LF123G087-12D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:35:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCG2_7 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123G2-0300-0003-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A08H-SCLCR 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCL 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08K-STFPL 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-SCLCR 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08K-SCLPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCL 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review