Sandvik Coromant LF123K063-20BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant LF123H13-3225BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123H13-3225BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
R 3 611,00
inc. vat
In stock
SKU
5732849
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 170mm |
| TQ - Torque | 4.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.258kg |
| OAL - Overall Length | 170mm |
| OHX - Maximum Overhang | 34mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 33mm |
| HF - Functional Height | 32mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| H - Shank Height | 32mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| B - Shank Width | 32mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 13mm |
| ORDCODE | LF123H13-3232BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A3232_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:19:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCH2_5 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123H2-0400-0004-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | H |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C4-S-06-066 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-S-08-066 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C3-S-08-065 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C3-S-06-064 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C3-S-10-070 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat
Write Your Own Review