Sandvik Coromant LF123K063-16BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant LF123J32-3232BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123J32-3232BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting and grooving
Previous
R 2 941,70
inc. vat
Out of stock
SKU
5732896
CoroCut® 1-2 shank tool for shallow grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for shallow grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 5.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.729kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 30mm |
| WF - Functional Width | 26mm |
| HF - Functional Height | 25.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| H - Shank Height | 25.4mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| B - Shank Width | 25.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4.5mm |
| ORDCODE | LF123K032-16CM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:20:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCK2_5 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123K2-0600-0004-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-PDUNR-22110-11M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-27140-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-22110-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-17090-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27120-12M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PCLNL-13080-09M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat
Write Your Own Review