Sandvik Coromant RF123R200-24B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RF123R125-20B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant RF123R125-20B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
R 3 186,65
inc. vat
In stock
SKU
5854354
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 254mm |
| TQ - Torque | 10Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.903kg |
| OAL - Overall Length | 254mm |
| OHX - Maximum Overhang | 71.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 34.2mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 7.49mm |
| H - Shank Height | 31.75mm |
| CW - Cutting Width | 15mm |
| B - Shank Width | 31.75mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 32mm |
| ORDCODE | LF123R125-20B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 17:22:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCR1_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123R1-1500-0010-GR |
| SSC - Insert Seat Size Code | R |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review