Sandvik Coromant LF151.23-20-30 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant LF151.23-12-25 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting and grooving
Previous
Sandvik Coromant LF151.23-12-25 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting and grooving
Previous
R 2 188,45
inc. vat
In stock
SKU
5733596
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 100mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.179kg |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 17mm |
| HF - Functional Height | 16mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 6.787mm |
| H - Shank Height | 16mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 16mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 20mm |
| ORDCODE | LF151.23-1616-30M1 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:21:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB2G30_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N151.2-300- 5E |
| SSC - Insert Seat Size Code | 30 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant L365-080Q27-W15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 15 879,20 inc. vat
Write Your Own Review