Sandvik Coromant LNMX 19 19 40-PM 4215 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant LNMX 30 19 40-PM 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant LNMX 30 19 40-PM 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 256,95
inc. vat
In stock
SKU
5734888
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 93.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 19.05mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 26mm |
| L - Cutting Edge Length | 30mm |
| W1 - Insert Width | 12mm |
| ORDCODE | LNMX 30 19 40-PR 4215 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 10:54:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 30 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LN3019_1 |
| Grade | 4215 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-SVQCL-20-11-E CoroTurn™ 107 head for turningR 4 403,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25L151.21-30-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 022,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25L151.21-20-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 022,85 inc. vat
Write Your Own Review