Sandvik Coromant DPMT 11 T3 08-MM 2025 CoroTurn™ 111 insert for turning
Next
Sandvik Coromant LNUX 30 19 40-PR 4215 Insert for railway wheel re-turning
Previous
Sandvik Coromant LNUX 30 19 40-PR 4215 Insert for railway wheel re-turning
Previous
R 800,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5734500
Insert for railway wheel re-turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for railway wheel re-turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 43.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 19.05mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.05mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.05mm |
| W1 - Insert Width | 10mm |
| ORDCODE | LNUX 19 19 40-PF 4215 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 10:54:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_LN1919_1 |
| Grade | 4215 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant VNGA160408S01525H 7125 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S01520FWH 7135 T-Max™ P insert for turningR 1 283,40 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120404S01530F 7135 T-Max™ P insert for turningR 1 116,65 inc. vat
Write Your Own Review