LOCTITE 510 250 ml -Gasketing
Previous
LOCTITE 518 50ml Gasketing - medium-strength, general purpose gasketing product with excellent contamination tolerance. Ideal for use on casted iron, steel and aluminum flanges.
LOCTITE 518 cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces. It is an anaerobic gasketing material designed for use on rigid iron, aluminum, and steel flanged mating surfaces. Fills gaps up to 0.25mm and forms a flexible, chemical-resistant seal that will not tear or decay. Parts disassemble easily, even after extended service.
Typical applications include sealing close-fitting joints between rigid metal faces and flanges. It is also used as a formed-in-place gasket on rigid flanged connections, e.g. transmissions and engine housings.
NEW: Henkel has recently improved the product formulation of LOCTITE 518 providing:
Higher strength on contaminated surfaces
Better flexibility and improved adhesion
Enhanced sealing capability
Improved gap cure
High performance on passive metals without an activator
Your benefits
Semi-flexible, medium-strength anaerobic flange gasket
For active and inactive rigid metal flanges
Cures through minor surface contamination
Adapts to flange surface irregularities and gaps up to 0.25 mm
Gel-type consistency
Seals instantly against low pressure
Reduces inventory costs – no need for large inventory of cut gaskets
Resists high pressure when fully cured
No compression set or misaligned gaskets
Easy to automate
Reduces process costs – eliminates manual assembly of conventional gaskets
NSF P1 Reg. No. 123758
Technical Data
Colour: Red
Service temperature range: -50°C - +150°C
Strength: Medium
Cure method: Anaerobic
Pack size: 50ml
| Pack Size | 50ml |
|---|
| Applications | Rigid Assembly Gasketing |
| Colour | Red |
| Fixture Time, Steel | 25.0 min. |
| Gap Fill, Unprimed | 0.25 mm |
| Key Characteristics | Thixotropic, For machined, rigid flanges |
| Operating Temperature | -55.0 - 150.0 °C (-65.0 - 300.0 °F ) |
| Specific Gravity, @ 25.0 °C | 1.1 |
| Substrates | Aluminium, Metal: Iron - Cast Iron, Metal: Steel |
| Viscosity | 750000.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Dimethacrylate ester |
| Appearance (uncured) | Red gel-like material |
| Fluorescence | Positive under UV light |
| Components | One component - requires no mixing |
| Viscosity | Thixotropic |
| Cure | Anaerobic |
| Cure Benefit | Room temperature cure Application Sealing |
-
TEROSON PU 92 WHITE 310 ml -Structural Adhesives & Sealants - 12 per CaseSpecial Price R 3 857,33 inc. vat Regular Price R 4 538,04 inc. vat -
TEROSON PU 9225 50 ml-Structural Adhesives & Sealants - 6 per CaseSpecial Price R 3 607,70 inc. vat Regular Price R 4 244,35 inc. vat -
LOCTITE MR 5922 TB60ML EN/DESpecial Price R 130,36 inc. vat Regular Price R 153,36 inc. vat -
TEROSON EP 5055 200 ml-Structural BondingSpecial Price R 704,50 inc. vat Regular Price R 828,83 inc. vat -
LOCTITE EA E-30CL 50 ml-Structural BondingSpecial Price R 557,80 inc. vat Regular Price R 656,24 inc. vat -
LOCTITE 17J RADIATOR 40 g -Automotive RepairSpecial Price R 93,70 inc. vat Regular Price R 110,23 inc. vat