LOCTITE SI 5970 BLACK 300 ml -Gasketing
Previous
Loctite 603 50ml Retaining Compound - high strength. Ideal for bearings. For use on close-fitting cylindrical parts. High oil tolerance.
LOCTITE 603 is a high-strength retaining compound. Designed for the bonding of cylindrical fitting parts, especially for sintered bearings and also where consistently clean surfaces cannot be assured. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. It has a high oil tolerance.
Your benefits
Ideal for retaining close fitting cylindrical parts
For use on cylindrical fitting parts where thorough degreasing is not possible
Approved for use on bearings
P1 NSF Reg. No.: 123003
WRC Approval (BS 6920): 0910511
Technical Data
Diametrical clearance: Up to 0.1 mm
Service temperature range: -55°C to +150°C
Fixture time on steel: 8 min.
Pack size: 50ml
| Pack Size | 50ml |
|---|
| Agency Approvals / Specifications | NSF, WRAS |
| Colour | Green |
| Fixture Time | 10.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 mm |
| Key Characteristics | Oil Tolerant, Viscosity: Low Viscosity |
| Operating Temperature | -55.0 - 150.0 °C (-65.0 - 300.0 °F ) |
| Shear Strength, Steel | 26.0 N/mm² (3770.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 125.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Urethane methacrylate |
| Appearance (uncured) | Green liquid |
| Fluorescence | Positive under UV light |
| Components | One component - requires no mixing |
| Viscosity | Low |
| Cure | Anaerobic |
| Secondary Cure | Activator |
| Application | Retaining |
| Strength | High |
-
Loctite SF 7800 - Zinc Spray 400 mlSpecial Price R 290,12 inc. vat Regular Price R 341,32 inc. vat -
LOCTITE SF 7039 -Contact Cleaner 400 mlSpecial Price R 154,03 inc. vat Regular Price R 181,22 inc. vat -
LOCTITE SF 7240 - Activator for Anaerobic 90 mlSpecial Price R 684,25 inc. vat Regular Price R 805,00 inc. vat -
LOCTITE SF 7471 - Activator / Accelerator 150 mlSpecial Price R 184,32 inc. vat Regular Price R 216,84 inc. vat -
LOCTITE SF 736 - Primer 6 ozSpecial Price R 937,12 inc. vat Regular Price R 1 102,49 inc. vat -
LOCTITE SF 7900 - Ceramic Shield 400 mlSpecial Price R 658,06 inc. vat Regular Price R 774,19 inc. vat