LOCTITE 638 50 ml -Retaining
Previous
Loctite 641 50ml Retaining Compound - medium strength. If disassembly is required. Ideal for parts that need subsequent dismantling.
LOCTITE 641 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts, particularly where disassembly is required for servicing operations. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. Ideal for parts that need subsequent dismantling, i.e. retention of bearings on shafts and in housings.
Your benefits
Ideal for parts that need subsequent dismantling, i.e. retention of bearings on shafts and in housings
Technical Data
Diametrical clearance: Up to 0.1 mm
Service temperature range: -55°C to +150°C
Fixture time on steel: 25 min.
Pack sizes: 10ml, 50ml, 250ml
| Pack Size | 50ml |
|---|
| Fixture Time | 20.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 mm |
| Key Characteristics | Strength: Medium Strength |
| Operating Temperature | -55.0 - 150.0 °C (-65.0 - 300.0 °F ) |
| Shear Strength, Steel | 12.0 N/mm² (1700.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 600.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Methacrylate ester |
| Appearance (uncured) | Yellow liquid |
| Fluorescence | Negative |
| Components | One component - requires no mixing |
| Viscosity | Medium |
| Cure | Anaerobic |
| Secondary Cure | Activator |
| Application | Retaining |
| Strength | Medium |
-
LOCTITE 496 20 g -Instant BondingSpecial Price R 335,16 inc. vat Regular Price R 394,30 inc. vat -
LOCTITE 55 50m -Thread SealingSpecial Price R 208,30 inc. vat Regular Price R 245,05 inc. vat -
LOCTITE 542 50 ml -Thread SealingSpecial Price R 750,88 inc. vat Regular Price R 883,38 inc. vat -
LOCTITE 572 50 ml -Thread SealingSpecial Price R 780,91 inc. vat Regular Price R 918,72 inc. vat -
LOCTITE 572 250 ml -Thread SealingSpecial Price R 2 510,08 inc. vat Regular Price R 2 953,04 inc. vat -
LOCTITE AA 330 -50 ml -Structural BondingSpecial Price R 780,91 inc. vat Regular Price R 918,72 inc. vat