LOCTITE 648 50 ml -Retaining
Previous
LOCTITE 648 250ml Retaining Compound - a low viscosity, high strength retaining compound with high temperature resistance. Ideal for retention of parts with a clearance or interference fit.
LOCTITE 648 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. It exhibits a robust curing performance. The product also works on passive substrates and offers high-temperature performance and good oil tolerance.
Your benefits
High temperature resistance
Proven to be tolerant of minor contamination due to industrial oils
High strength on all metals, including passive substrates (e.g. stainless steel)
Ideal for retention of parts with a clearance or interference fit
P1 NSF Reg. No.: 148350
DVGW Approval (EN 751-1): NG 5146C00236
WRAS Approval (BS 6920): 0808532
Technical Data
Diametrical clearance: Up to 0.15 mm
Service temperature range: -55°C to +175°C
Fixture time on steel: 3 min.
Pack sizes: 10ml, 50ml, 250ml
| Pack Size | 250ml |
|---|
| Agency Approvals / Specifications | NSF P1 Reg No: 148350, DVGW (EN 751-1): NG 5146C00236, WRAS (BS 6920): 0808532 |
| Colour | Green |
| Fixture Time | 3.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 mm |
| Key Characteristics | Strength: High Strength, Oil Tolerant, Temperature Resistant |
| Operating Temperature | -55.0 - 180.0 °C (-65.0 - 355.0 °F ) |
| Shear Strength, Steel | 27.0 N/mm² (3900.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 500.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Urethane methacrylate |
| Appearance (uncured) | Green liquid |
| Fluorescence | Positive under UV light |
| Viscosity | Low |
| Cure | Anaerobic |
| Secondary Cure | Activator |
| Application | Retaining |
| Strength | High |
-
TEROSON SB S3000 WH Body repair - Price per 12Special Price R 6 290,27 inc. vat Regular Price R 7 400,32 inc. vat -
LOCTITE 4090 & 4080 - STATICMIX 3.2MM (10 PER BAG) EquipmentSpecial Price R 159,83 inc. vat Regular Price R 188,03 inc. vat -
TEROSON SB S3000 BK Body repair - Price per 12Special Price R 6 290,27 inc. vat Regular Price R 7 400,32 inc. vat -
TEROSON SB 3120 UBC SPRAY Body repair - Price per 12Special Price R 4 347,94 inc. vat Regular Price R 5 115,22 inc. vat -
LOCTITE HYDBRID 4090 GY Universal bonder - 10per caseSpecial Price R 6 602,15 inc. vat Regular Price R 7 767,24 inc. vat -
TEROSON SB 3140 BK Body repair - Price per 12Special Price R 3 464,34 inc. vat Regular Price R 4 075,70 inc. vat